background

Neden FRP?


FRP (fiber reinforced polymers) kompozit güçlendirme sistemleri betonarme, beton, tuğla, taş, ahşap, çelik bütün yapı elemanlarına dıştan uygulanan bir güçlendirme sistemidir. Fakat en yaygın kullanım alanı betonarme yapı elemanlarının güçlendirilmesi çalışmalarıdır.

Betonarme yapı elemanlarının güçlendirilmesi;

  • Donatıların korozyon nedeniyle kesit kaybı,
  • Betonun karbonasyon, nem ve rutubet yüzünden zayıflaması,
  • Tasarım hesap hataları veya inşaat sırasında.yanlış ve yetersiz donatı yerleştirilmesi,
  • Eski uygulamalarda etriye sıklaştırması yapılmaması ve etriyelerin yanlış bağlanması gibi yanlış ve yetersiz donatı detayları,
  • Depremlerin yıkıcı etkilerinin azaltılmasına yönelik yeni deprem yönetmeliklerine göre güçlendirme çalışmaları,
  • Yapılarda kat ilavesi ve kullanım veya fonksiyon değişikliğinden kaynaklanan ilave tasarım yükleri meydana gelmesi
gibi durumlarında kaçınılmaz ve zorunlu hale gelmektedir. Böyle durumlarda, ankraj sistemleri ile desteklenerek dıştan uygulanan FRP sistemleri çok etkin, hızlı ve ekonomik çözümler sağlamaktadır.

FRP kompozit sistemleri; karbon, aramid, kevlar, cam ve bazalt gibi yüksek fiziksel özellikleri olan fiber malzemelerin epoksi vb. yapıştırıcılarla kompozit yapılmasıdır.

Yapı mühendisliğinde kompozit malzeme demek farklı üstün özellikleri olan 2 değişik malzemenin birleştirilmesidir. Örneğin; betonarme de kompozit bir sistemdir; farklı fiziksel özelliği olan beton ve demir donatının birleştirilerek daha dayanıklı ve üstün bir malzeme meydana getirilmesidir. Kompozit FRP malzemeleri çok hafif fakat çok nitelikli fiziksel özelliklere, çok yüksek mekanik dayanımlara ve anti korozif özelliklere sahiptirler.

FRP kompozit malzemeler tek ve çift yönlü şeritler, kumaşlar (fabrik) ile ankraj ve çubuk olarak üretilebilmektedir.

Harici yapıştırmalı kompozit sistemler, yapı elemanlarının yük taşıma kapasitesini ve eğilme dayanımını artırır. Yükler epoksi reçine yapıştırıcısı vasıtasıyla kompozite aktarılır, böylelikle üniform bir yük aktarımı sağlanır.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin!